• 21 Aralık 2021

Aşı Uygulamaları

Aşı uygulamaları, önemli bir koruyucu sağlık uygulamasıdır. Aşılar, tıbbın bu güne kadarki en önemli buluşlarından biridir ve hiçbir buluş, aşıların başardığı kadar insan hayatı kurtarmayı başaramamıştır.

Çocuklarda aşı uygulamasının en önemli amacı, çocukları ciddi yan etkileri ve ölüm riski olan hastalıklara karşı korumaktır. Aynı zamanda, yaygın aşılama ile toplum düzeyinde bağışıklık sağlanır ve bulaşıcı hastalık salgınları önlenebilir. Toplumdaki aşılanma oranlarının yüksek olması, aşılanmaları mümkün olmayan çocukların da (kanser vb. hastalıklar nedeniyle tedavi görenler ve ağır bağışıklık sistemi yetersizliği olanlar) korunmasını sağlar. Aşı uygulamalarının bir diğer amacı da ölümcül olabilecek bulaşıcı hastalıkların ortadan kaldırılmasıdır. (Eradikasyon) Tüm bu nedenlerden dolayı, çocuklarda aşı uygulamaları ulusal aşı takvimine uygun şekilde ve zamanda yapılmalıdır. Erişkinlerde ise ihtiyaç halinde ve uygun zamanda yapılmalıdır.

Aşı Türleri Nelerdir?

Ülkemizde, Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen ve birçok analize tabi tutulan aşılar kullanılır. İsimlerini de içeriklerindeki maddelere yani antijenlere göre alırlar. Bebek aşısı takviminde belirtilen aşı isimleri ve kısaltmaları şunlardır: 

Mail Gönderimi Başarılı oldu

x

Uzmanlarımıza Sorun

Talebinizle ilgili yardımcı olabilmemiz için lütfen formu doldurun.