• 22 Aralık 2021

Bel Çevresi Ölçümü (cm)

Vücut kitle endeksinden sonra obeziteyi değerlendiren en önemli kıstas bel çevresi ölçümüdür.

Birçok kronik hastalığın başlangıç noktasını oluşturan, başınıza gelen her hastalıkla mutlaka bir şekilde ilişkili olduğuna inanılan obeziteyi değerlendirmek için vücut kitle endeksi yanında başka parametrelerde kullanılmaktadır. Bunlar bel çevresi, bel kalça oranı ve bel boy oranı gibi ölçüm yöntemleridir. Vücut kitle endeksinden sonra obeziteyi değerlendiren en önemli kıstas, bel çevresi ölçümüdür. Bel çevresi ölçümünün normal oranların üzerinde olması durumunda karşımıza insülin direnci, hipertansiyon, tip 2 diyabet, karaciğer yağlanması, kalp ve damar hastalıkları, siroz, kalp yetmezliği ve böbrek yetmezliği gibi hayat kalitesini azaltan ve yaşam süresini kısaltan hastalıkların görülmesi sizleri hiç şaşırtmasın!

Peki, biz bu bel ölçümünü nasıl yapalım? Doğru ölçüm ve bize uygun olan değerler nelerdir?

Hiç korkmayın, ölçüm çok kolay. Doğru ölçüm için bir metre yardımı ile kalça kemiğinin yan en üst kenarlarını göbek deliği üzerinde birleştirmemiz gerekiyor.

Obeziteyi değerlendirmek için kullanılan bel çevresi ölçümü her toplum için farklıdır. Örneğin; Amerika Birleşik Devletleri’nde bel çevresi ölçümü erkekte 102 cm kadında 88 cm üstünde ise obez olarak tanımlanırken, Avrupa toplumlarında bel çevresi erkekte 90 cm kadında 80 cm üstünde obez olarak tanımlanmaktadır. Türkiye’de ise kabul edilen görüş Endokrin ve Metabolizma Derneğinin en son yapmış olduğu araştırmaya göre erkeklerde 100 cm kadınlarda 90 cm üstü obez olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca burası çok önemli; bel çevresi erkeklerde 90 cm kadınlarda 80 cm üstünde ise de fazla kilolu olarak tanımlanmaktadır.

Artık bu bilimsel temeli sağlam bilgilerden sonra fazla kilolu mu yoksa obez mi olduğunuz konusunda bir fikriniz olduğunu düşünüyorum. Vücut kitle endeksi ve bel çevresi ölçümünüzü yaparak normal değerlere ( vk:18.5-25,bel çevresi erkekte 90 ve altı kadında 80 ve altı ) gelmek için ne kadar kilo vermeniz gerektiğini biliyorsunuz.

Mail Gönderimi Başarılı oldu

x

Uzmanlarımıza Sorun

Talebinizle ilgili yardımcı olabilmemiz için lütfen formu doldurun.