• 22 Aralık 2021

Obsesif Kompulsif Bozukluk ve Covid-19

Obsesif kompulsif bozukluk, obsesyon ve kompulsiyonların eşlik ettiği ruhsal bir hastalıktır.

Aralık 2019 tarihinde Çin’de başlayan ve tüm dünyaya hızla yayılan COVID-19 salgını, fiziksel sağlığı tehdit ettiği gibi ruhsal sağlığı da olumsuz olarak etkilemektedir. COVID-19’un halen kesinleşmiş bir tedavisinin olmaması, süreçle ilgili belirsizliklerin devam etmesi insanlarda korku, kaygı, mutsuzluk, öfke gibi duyguların oluşmasına neden olmaktadır. COVID-19 salgını döneminde depresyon, kaygı bozuklukları ve travma sonrası stres bozukluğu görülebilmektedir. Ayrıca obsesif kompulsif bozuklukta (OKB) olduğu gibi mevcut şikayetlerin yarattığı sıkıntı şiddetini arttırabilir ve OKB ile ilişkili olarak kişinin sosyal ve mesleki işlevselliğini önemli ölçüde engelleyebilir.

Obsesif kompulsif bozukluk, obsesyon ve kompulsiyonların eşlik ettiği ruhsal bir hastalıktır. Obsesyon, kişinin saçma ya da mantıksız bulduğu ancak sürekli olarak zihnini meşgul eden düşünce ya da dürtüler olarak tanımlanmaktadır. Kompulsiyon ise obsesyonların neden olduğu kaygıyı azaltmaya yönelik tekrarlayıcı davranış ve zihinsel eylemlerden oluşmaktadır. Obsesif kompulsif bozuklukta bulaşma/hastalık obsesyonu ve temizlik kompulsiyonu, kuşku obsesyonu ve kontrol kompulsiyonu, simetri ve düzen obsesyonu ve kompulsiyonu, cinsel obsesyonlar ve dinsel obsesyonlar bulunabilir. Özellikle bedenine veya kıyafetlerine bakteri/virüs, kir, idrar gibi vücut salgıları veya kimyasal maddelerin bulaştığına dair obsesyonu olan kişilerde bu dönemde, şüpheli temas olmasa bile virüs bulaştığına dair yoğun kaygı görülebilir ve el yıkama gibi temizlik kompulsiyonlarına ayrılan zamanda artışlar olabilir. OKB tanısı olan kişilerin bir kısmı virüsün kendilerine bulaşmasından dolayı kaygı duyarken, bir kısmı da virüsü başkasına bulaştırmaktan dolayı yoğun bir endişe hissedebilir. Ayrıca el yıkama süreleri 20 saniyenin çok üstünde olmasını veya günün büyük bir kısmını temizlik kompulsiyonlarına ayırmalarını COVID-19 bulaşma ihtimalini öne sürerek normalleştirebilirler ve bu yaklaşım OKB tedavisine olumsuz olarak yansıyabilir.

OKB tanısı olan kişiler için öneriler;

• Mevcut tedavilerinizi aksatmayınız: Psikiyatri hekimi tarafından önerilmiş olan ilaçlarınızı düzenli olarak kullanmaya devam edin. Ayrıca tedavinizi düzenleyen hekim ile görüşmelerinizi belirlenen aralıklarla sürdürün. Klinik görüşme yüz yüze yapılamaz ise internet tabanlı uygulamalar kullanılarak bu görüşmeler yapılabilir.

• COVID-19 ile ilgili doğru bilgilere ulaşın: Bu amaçla her gün bir kez olmak şartıyla COVID-19’un bulaşma, korunma ve tedavi süreciyle ilgili güncellemeleri takip edin. COVID-19 hakkındaki bilgileri Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye Sağlık Bakanlığı veya Türk Tabipler Birliği gibi güvenilir kaynaklardan edinmeye çalışın. Bunun dışında günlük vaka sayıları, ölüm sayıları gibi bilgilere maruz kalmamaya dikkat edin.

• COVID-19 tanısı aldıysanız, tedavi amaçlı size verilen ilaçları, OKB tedavinizi düzenleyen psikiyatri hekimine bildiriniz.

• Kaygıyı azaltmaya yönelik sigara, alkol veya madde kullanımından uzak durun: Akciğerlerinizin ve bağışıklık sisteminin sağlığı için sigarayı bırakın. Alkol kullanımını sınırlayın.

• Beslenme, egzersiz ve uyku düzenine dikkat edin. Kaygı ile başa çıkmak için gevşeme (kas ve nefes egzersizleri) egzersizleri yapabilirsiniz. Kas gevşeme ve nefes egzersizi videosuna Türkiye Psikiyatri Derneği’nin internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Mail Gönderimi Başarılı oldu

x

Uzmanlarımıza Sorun

Talebinizle ilgili yardımcı olabilmemiz için lütfen formu doldurun.