• 22 Aralık 2021

Unutkanlık

Unutkanlık, özellikle ileri yaşlarda bunamanın ilk bulgusu olabileceğinden, ciddiye alınması gereken bir işarettir.

Gençlerde görülen unutkanlık ise çoğunlukla  B12 vitamini eksikliğinde ve psikolojik rahatsızlıkların sonucunda oluşabilmektedir. Günlük yaşamda olan stres, depresyon, huzursuzluk gibi etkenler beynin işlevlerinden olan dikkati toplama ve yöneltmeyi bozar ve unutkanlık sorunlarının yaşanmasına neden olabilir. Ayrıca guatr hastalığı, beyin damarı tıkanıklıkları, beyin tümörleri, beyin kanamaları, MS gibi bir çok hastalıkta da unutkanlık görülebilmektedir.

Devamlı hale gelmiş olan ve kişinin günlük yaşamını etkileyen unutkanlıkta,

-        Yakınların, tanıdıkların isimleri ya da yüzleri unutulmaya başlanıyorsa,

-        Ezbere bilinen telefon numaraları unutuluyorsa,

-        Daha önceden bilinen  bir adresi bulmakta zorluk yaşanıyorsa,

-        Kişiler, yerler ve  zaman gibi konularda karışıklık yaşanıyorsa,

-        Aynı şeyler (özellikle eskiler) sürekli olarak anlatılıyor, aynı sorular tekrar tekrar soruluyorsa,

-         Kişisel temizlik, beslenme, güvenlik gibi konularda unutkanlıktan kaynaklanan aksamalar olmaya başladıysa unutkanlığın ciddiye alınması ve kişinin ya da yakınlarının bir nöroloji  ya da psikiyatri uzmanına başvurması gerekir.

      Unutkanlık yakınması ile başvuran hastadan ve gerekirse yakınlarından ayrıntılı öykü alınır, gereklilik halinde laboratuvar testleri, nöropsikolojik değerlendirme ve görüntüleme tetkikleri yapılır.

     Aşırı yorgunluk, vitamin eksiklikleri gibi kolayca toparlanabilecek nedenlerin ortadan kaldırılmasıyla sorundan kurtulmak mümkün olabildiği gibi, zihinsel alışkanlıkları ciddi olarak yavaşlatan depresyon gibi hastalıklara tanı konup tedavi edildiğinde kişilerin unutkanlık şikayetleri gerilemekte ve hayat kalitesi artmaktadır.  

    Eğer söz konusu durum bunama ise bu tabloda bazen ilerlemeyi durdurmak mümkün olmasa da ilerlemeyi yavaşlatıp, ortaya çıkan semptomların  azaltılması açısından, erken dönemde tanı konup tedaviye başlanması yine hastanın ve yakınlarının hayat kalitesini arttırmak adına önerilmektedir.

Mail Gönderimi Başarılı oldu

x

Uzmanlarımıza Sorun

Talebinizle ilgili yardımcı olabilmemiz için lütfen formu doldurun.