Beslenme ve Diyet

Beslenme; büyüme, yaşamın sürdürülmesi ve sağlığın korunması için besinlerin kullanılmasıdır. Sağlıklı beslenmek için insan vücudunun pek çok besin öğesine ihtiyacı bulunur. Yalnızca karın doyurmak ve açlık duyusunu bastırmak için rastgele yemek yemek dengesiz ve sağlıksız beslenmeye, bu da pek çok rahatsızlığa sebebiyet verir. Bu yüzden Beykent Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Birimi olarak beslenme ve diyet üzerine kapsamlı hastalıklarda bireye özgü diyet programları ve beslenme eğitimleri konularında hizmet verilmektedir.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Tanı ve Tedavi Yöntemleri:

Sağlıklı Kilo Verme/Kişiye Özel Beslenme Programı

Fazla kilolarınızı verirken sağlığınızdan olmamanız için diyetisyen eşliğinde hazırlanmış diyet listelerinizi takip etmeniz gerekir. Kulaktan dolma bilgilerle uygulanan hatalı programlar pek çok sağlık problemine yol açabilir. Bir başkasına yarayan diyet listeleri sizi zayıflatmayacağı gibi vücudunuz ihtiyacı olan besinlerden mahrum kalacağı için kas kayıplarına da sebebiyet verebilir. Her diyet profesyonel bir diyetisyen tarafından kişinin kendi vücut özelliklerine göre özel olarak hazırlanır. Böylece sağlıklı bir şekilde kilonuzu kontrol altına alabilirsiniz. Bu listeler sizin vücudunuz ve kişisel talepleriniz göz önünde bulundurularak hazırlanır.

Hastalıklarda Beslenme

Diyabet, gebeliğe bağlı şeker hastalığı, kalp hastalıkları, gut hastalığı, idrar yolu ve böbrek taşları, böbrek hastalığı, beslenme bozukluğu, obezite, mide ve bağırsak hastalıkları gibi birçok hastalıkta hem kişiye göre hazırlanmış hem de hastalık durumunu kontrol alacak özel diyet programları hazırlanır.

Hamilelik ve Emzirme Döneminde Beslenme

Hamilelik boyunca tüketilen gıdalar bebeğin gelişimi için önemlidir. Hamile kişilerin gebelik süreci içerisinde fazla kilo almaması, anne ve bebeğin tüm besin ihtiyaçlarının yeterli ve dengeli bir şekilde karşılanması birçok riski ortadan kaldırır. Sağlıklı ve yeterli beslenmek için diyetisyeninizden size özel bir program oluşturmasını istemek, sizin için ve bebeğiniz için daha sağlıklıdır. Emzirme döneminde kaliteli ve yeterli süt oluşumunun desteklenmesi bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ayrıca annenin emzirme döneminde kilo kontrolünün sağlanması yine sağlıklı bir beslenme planı ile mümkün olacaktır. Beslenme ve diyet uzmanları bu dönemlerde anne ve anne adaylarının beslenmesini planlar, eğitimini yapar ve takip eder.

Sporcu Beslenmesi

Spor fiziksel olarak performans gerektiren bir aktivitedir. Performansın yüksek seviyede kullanılması için düzenli antrenman yanında sağlıklı, düzenli ve kaliteli gıdalardan oluşan bir beslenme planının yapılması ve uygulanması çok önemlidir.

Hastanemizdeki beslenme ve diyet uzmanları sporcunun yaptığı spor dalını, vücut kompozisyonu ölçüm sonuçlarını, kişisel özelliklerini ve büyüme ve gelişme döneminde olup olmama durumlarını göz önünde bulundurarak beslenmesini planlar ve takibini yapar. Sporcuların hem antrenman dönemlerinde, hem müsabaka öncesi ve sonrasında beslenme ihtiyaçlarını belirleyip, beslenme programını düzenler.

Çocukluk Çağında Beslenme

Dengeli ve sağlıklı beslenme büyüme çağındaki çocuklar için son derece önemlidir. Çocukların ihtiyaç duyduğu yüksek enerjiyi, kalori bakımından yüksek gıda ve içeceklerden sağlamaları oldukça sakıncalıdır. Fast food gıdalarının yanı sıra gazlı içeceklerin tüketimi de olası sağlık problemlerinin önünü açar. Büyüme çağındaki çocukların sağlıklı ve dengeli beslenmeleri, zihinsel ve bedensel gelişimleri için önemlidir. Çocukların boy ve kiloları belirli aralıklarla kontrol edilmeli ve yaş aralığına göre doğru persentilde olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer kafanızda soru işaretleri varsa beslenme ve diyet bölümümüzde çocuğunuza, hayatın erken dönemlerinden itibaren nasıl bir beslenme eğitimi verebileceğinizle ilgili danışmanlık alabilirsiniz.

Ergenlik Çağında Beslenme

Ergenlik dönemi, çocukların fiziksel özelliklerini en çok önemsedikleri dönemlerden biridir. Bu yaşlarda eğer doğru yönlendirilmezlerse kulaktan dolma yanlış bilgileri güzellik uğruna uygulayabilirler. Oysa hala büyüme ve gelişme çağındadırlar ve yanlış beslenme sistemleri ileride dönüşü olmayan, kalıcı hasarlara neden olabilir. Ergenlik çağındaki çocuğunuzda bu tarz eğilimler gözlemliyorsanız, hastanemiz diyetisyenlerinden danışmanlık alabilirsiniz.

Aşırı Zayıf Kişilerde Kilo Aldırma Programları

Aşırı zayıflık ve kilo alamamak da sağlık açısından zararlıdır. Kilo almak için bilinçsizce uygulanan şeker ve karbonhidrat alımı sağlıklı değildir. Kas ve kemik yoğunluğunun azalması ve organ hasarlanmasına kadar uzanabilen süreçte diyetisyenden profesyonel bir yardım almak ve hazırlanan programa düzenli bir şekilde uymak önemlidir.

Yatan Hasta Beslenme ve Diyet Hizmetleri

Hastanede farklı sebeplerden ötürü yatan hastalara uygulanan diyet hizmetleri hekimin talebi doğrultusunda diyetisyen tarafından uygulanır. Kişinin hastalığı, cinsiyeti, yaşı ve vücut yapısına göre özel olarak hazırlanan beslenme programları tedaviye yardımcıdır. Hastaya rutin olarak yapılan kontroller sırasında beslenme programı değiştirilip tekrar düzenlenerek yatışı boyunca diyetisyen kontrolünde takip edilir ve hasta bilgilendirilir. Hasta taburcu olduğunda da hastaya uygun bir diyet programı verilerek takibe alınır.

Mail Gönderimi Başarılı oldu

x

Uzmanlarımıza Sorun

Talebinizle ilgili yardımcı olabilmemiz için lütfen formu doldurun.