Beyin ve Sinir Cerrahi

Nöroşirurji; sinir cerrahisi demektir. Günümüzdeki açılımı ise beyin, omurilik ve sinir cerrahisi olarak benimsenmiştir. Beyin, sinir ve omuriliği ilgilendiren rahatsızlık ve hastalıkların, tanı ve uygun tedavileri ile ilgilenir.

Sinir sistemi; birlikte çalışan birkaç kısımdan oluşan karmaşık bir ağ yapısıdır. Merkezi, sinir sistemi ve çevresel sinir sistemi olarak iki bölümden oluşur. Çevresel sinir sistemi ise, somatik ve otonom sinir sistemi gibi kısımlardan oluşmuştur.

Bu bölümlerin herhangi birinde ortaya çıkan bozukluk, değişim ya da doğumsal farklı gelişim sonucunda ortaya çıkan rahatsızlık ve bozukluklar ile hastalıkların tanı ve tedavisi ile ilgilenir. Bu sistemdeki değişimler, kendilerini ağrı, hareket ve duyu kaybı, görme bozukluğu, anlama, konuşma ve işitme bozukluğu, koku almada değişiklik, istemsiz hareket, epileptik nöbet, davranış değişikliği gibi bulgular ile belli ederler. Kafa içi basıncını artıran nedenler arasında, baş ağrısına yol açan, beyinde gelişen kitlesel oluşumlar yanında aniden gelişen beyin içi ve dışı kanamalar çok ciddi olarak ele alınması gereken durumlardır.

Doğumsal olarak var olan veya sonradan gelişebilen hidrosefali ile birlikte olan orta hat anomalileri (meningosel, meningomiyelosel) tedavi olanağı bulunan hastalıklardır. Bu sistemlerin damarları ile ilgili anevrizma, arterio- venöz malformasyonlar ve A-V fistüller tedavi edilebilir hastalıklardır. Bu hastalıklar sadece baş ağrısı ile değil, bilinç değişikliği, hareket bozukluğu ve epileptik nöbet ile de kendilerini belli edebilirler. Ancak her epileptik nöbet, hareket bozukluğu ve baş ağrısı, duyu ve davranış değişikliği cerrahi olarak tedavi edilecek bir nedene bağlı olmayabilir. Örneğin; trigeminal nevralji ilaç ile de tedavi edilebilir. Migren ve gerilim tipi baş ağrıları da ilaç tedavisi ile takip gerektiren rahatsızlıklardır.

Hareket ve duyu bozuklukları ile ağrı, omurilik ve periferik sinirleri ilgilendiren rahatsızlıklardan da kaynaklanabilir. İyice araştırılıp kesin tanı konulması gereken bu rahatsızlıkların bir bölümü omurgayı ilgilendiren kemik ve bağ dokusu hastalıkları olabileceği gibi (boyun ve bel fıtığı, omur kayması, dar kanal) omurilikte gelişebilen kitle ve sirengomiyeliden de kaynaklanabilir. Periferik sinirlerin sıkışmaları sonucu üst ve alt ekstremitelerde ağrı, uyuşma ve güç kaybı görülebilir.

Bu sorunlara yaklaşım öncelikle hasta ile iyi ve anlaşılabilir iletişim kurmakla başlar, muayene ve gerekli araştırma yöntemleri ile şekillenir ve uygun tedavi seçenekleri sunulup hasta onamı alındıktan sonra değerlendirilir ise mutlu sona ulaşılabilir.

Özetlemek gerekirse; sağlığınızı sağlık kurumlarına başvurarak ve doktorunuza güvenerek kazanmak sizin için en uygun çözümdür.

Mail Gönderimi Başarılı oldu

x

Uzmanlarımıza Sorun

Talebinizle ilgili yardımcı olabilmemiz için lütfen formu doldurun.