International Patient Center

Gastroentereloji

Gastroenteroloji bölümü sindirim sistemi hastalıklarını araştıran, tedavi eden ve hastalıklar oluşmadan,  koruyucu hekimlik hizmeti veren bir bölümdür. Sindirim sistemi yemek borusu, mide, ince bağırsaklar, kalın bağırsak ve sindirim olayını sağlamada büyük görev üstlenen karaciğer ve pankreası da içermektedir. Hastanın yakınması ve aile hikayesinden yola çıkarak yapılan muayene sonrası, laboratuvar tetkikleri, radyolojik incelemeler ve sindirim sitemi içini görmemizi sağlayan endoskopik incelemeler ile tanıya ulaşır. Günümüzde endoskopi hem tanı koymak hem de tedavi edici amaçla kullanılmaktadır. Örneğin; sindirim sistemi kanaması geçiren bir hastada kanama yeri endoskopi ile bulunarak kanayan lezyonun özelliğine göre lokal ilaç enjekte edilerek, ya da mandala benzeyen hemoklips ile sıkıştırılarak kanama durdurulur. Kanserleşme riski olan polipler, erken evre sindirim sistemi kanserlerinin bazıları da endoskopik olarak çıkarılabilmekte, ameliyatsız çözüm sağlanabilmektedir. Sindirim siteminde karşımıza çıkan kanser dışı hastalıkları şu şekilde özetleyebiliriz:

YEMEK BORUSU (ÖZAFAGUS) HASTALIKLARI : Gastroözafagial reflü hastalığı, özafagusun motor bozuklukları (akalazya, kalazya), yanlışlıkla içilen kimyasallar ile (çamaşır suyu vb) oluşan hasarlar, yabancı cimin takılması (balık kılçığı vb)

MİDE HASTALIKLARI:  Peptik ülser, gastrit, yabancı cisimlerin yutulması ( yetişkinlerde en çok dudak arasına alınan toplu iğne, çocuklarda küçük oyuncak, metal para  ve saat pili)

İNCE BAĞIRSAK HASTALIKLARI : Peptik ülser , kronik ishal ile karakterize besin allerjileri (glüten enteropatisi),  enzim defenktleri (laktoz intoleransı vb), inflamatuvar bağırsak hastalığı (Crohn Hastalığı)

KALIN BAĞIRSAK HASTALIKLARI : İnflamatuvar bağırsak hastalıkları (Crohn Hastalığı, ülseratif kolit), divertikül hastalıkları (divertikülit, kanama) , polipler. Anal fissür, hemoroid, abse gibi makat bölgesini etkileyen hastalıklar.

PANKREAS HASTALIKLARI: Akut ve kronik pankreatit.

KARACİĞER ve SAFRA KESESİ HASTALIKLARI : Hepatitler (B ve C virüsüne bağlı, alkolik karaciğer hastalığı), siroz hastalığı, safra kesesi taşları, safra kesesi iltihabı (kolesistit).

ERCP: Karaciğer-safra yollarının taş ve hastalıklarının endoskopik tedavisi

Uzmanlarımıza Sorun

Talebinizle ilgili yardımcı olabilmemiz için lütfen formu doldurun.

Gastroentereloji

livechat

Mail Gönderimi Başarılı oldu

x

Uzmanlarımıza Sorun

Talebinizle ilgili yardımcı olabilmemiz için lütfen formu doldurun.