Yenidoğan Yoğun Bakım Ziyaretçi Kuralları

Hasta ziyaretçilerinin kabul edilmesi, hastanemizde belirlenen usul ve esaslara uygun olarak hastaların huzur ve sükûnlarını bozacak davranış ve tutumlara sebebiyet vermeyecek şekilde gerçekleştirilmelidir. 

Hastanızın sağlığı açısından bu konuda bize yardımcı olmanızı ve hastanemizin ziyaret politikası çerçevesinde belirlenen usul ve esasları hakkında sağlık çalışanlarımızdan bilgi almadan hasta ziyareti yapmamanız gerektiğini önemle belirtmek isteriz.

- Hasta ziyaretini, hastanemizin belirlediği ziyaret saatleri içinde yapılmaktadır. Ziyaret saatleri hastalarımızın bakım ve dinlenme zamanları dikkate alınarak düzenlenmiştir. Bu saatler 13:00 - 14:00 arasıdır.

- Yoğun Bakım Üniteleri' ne birinci derece hasta yakınları dışında ziyaretçi kabulü yapılmaz.

- Hastamızın sağlığı açısından ziyaret süresi çok uzun olmamalıdır. Bunun için ziyaret süresinin 10 dakika ile sınırlandırılmasına ve odada 2 kişiden fazla sayıda ziyaretçi olmamasına özen gösteriniz. Ancak ziyaretçi sayısına çevre bulaş riski nedeni ile kısıtlama getirilebilir. Bu gibi durumlarda lütfen ısrar etmeyiniz.

- Ziyaretçilerin yoğun bakım ünitelerine girmeden önce mutlaka el hijyenini sağlamaları gerekmektedir.

- Ziyaretçilerin galoş ve bone giymesinin infeksiyon kontrolüne katkısı yoktur. Ayrıca, galoşun giyme ve çıkarma işlemi sırasında elleri kontamine etme potansiyeli vardır.

- Bulaşıcı hastalığı olan veya böyle bir kişi ile temas ettiği bilinen, öksürük, hapşırma, boğaz ağrısı ve burun akıntısı gibi solunum yolu infeksiyonunu destekleyen belirtileri olan kişiler ziyaretçi olarak kabul edilmemektedir. Ziyaretin kritik önemi olması durumunda, ziyaretçinin cerrahi maske ile üniteye ziyaretine izin verilmektedir.

- Ziyaretçiler temas izolasyonu dışında, damlacık veya solunum izolasyonu gibi izolasyon önlemlerinin alındığı hastaların bulunduğu alanlara girerken infeksiyon kontrol komitesinin belirlediği izolasyon kurallarına mutlaka uymalıdır.

- İzolasyon altına alınmış olan hasta ile temas gerektiren durumlarda izolasyonun kategorisine uygun olarak gereken önlemlerin alınmasında sağlık personeli tarafından belirtilen talimatlara uyunuz.

- Hastanızı takip eden doktorun hasta ziyaretine izin vermediği özel durumlarda, toplumda salgın varlığında, bağışıklık sistemi baskılanmış hastalarda ziyaret kısıtlaması getirilebilir. Hastanızın sağlığı açısından bu gibi durumlarda lütfen ısrar etmeyiniz.

- Kişisel koruyucu malzemelerin kullanımı konusunda zorlanabilecekleri için, çok özel durumlar dışında 10 yaşın altındaki çocuklar ziyaretçi olarak alınmamaktadır.

- Ancak bazı durumlarda çocukların hasta ziyaretinin hasta iyileşmesi üzerinde olumlu etkileri olduğundan enfeksiyon kontrol ilkelerine uymak kaydı ile hastanın çocuklarına ve kardeş çocukların ziyaretine izin verilebilir.

- Hastaların sağlığı açısından gürültü kirliliği nedeni ile hastane içinde cep telefonlarınızı sessiz moduna ayarlayarak kullanılması gerekmektedir.

- Sağlık Kuruluşları içinde sigara içilmesi yasaktır.

- Ziyaret sırasında, hastanın ve kendi sağlığınız açısından ortamdaki eşya / alanlara, hastaya bağlı bulunan ekipmanlara dokunmamaya ve hasta yatağına oturmamaya lütfen dikkat ediniz.

- Sizin, hastanızın ve diğer tüm hastalarımızın sağlığı açısından ziyaret sırasında kendi hastanız dışında başka hastaya ve hasta bakım malzemelerine temas etmeyiniz.

- Ziyaretiniz sırasında hasta ve yakınlarının mahremiyetine özen gösteriniz.

- Hastalarımızın yanında (kendisine zararı olabileceği için) duygusal durumunuzu yansıtacak ağlama, bağırma gibi davranışlarda bulunmamaya dikkat ediniz.

- Yoğun Bakım Üniteleri tek yataklı üniteler değildir. Sizin hastanızın yanında başka hastaların da aynı ünitede tedavi aldığını unutmayınız. Hastaların herhangi biri açısından uygun olunmadığında, ziyaretçi saati gelmesine rağmen Yoğun Bakım Ekibi' nin sizleri Yoğun Bakım Ünitesi' ne kabul etmesi gecikebilir. Bu durumda lütfen sabırlı olup sizlere bilgi verilmesini bekleyiniz ve izinsiz olarak Yoğun Bakım Ünitesi' ne girmeye çalışmayınız. Anlayışınız ve işbirliğiniz için teşekkür ederiz. 

DAHA SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN HİZMETİNİZDEYİZ.

Mail Gönderimi Başarılı oldu

x

Uzmanlarımıza Sorun

Talebinizle ilgili yardımcı olabilmemiz için lütfen formu doldurun.