• 22 Aralık 2021

Modern Çağda Erkeklerin Yeni Kabusu-Soyunma Odası Sendromu

Soyunma odası sendromu erkekleri etkileyen yeni bir tür takıntı; daha çok egzersiz (fitness) salonlarında vücut geliştirme diye bildiğimiz kusursuz bedensel imaj elde etmek için çalışanlarda yaygın.

Soyunma odası sendromu erkekleri etkileyen yeni bir tür takıntı (Obsesyon). Bu takıntı daha çok egzersiz (fitness) salonlarında vücut geliştirme diye bildiğimiz kusursuz bedensel imaj elde etmek için çalışanlarda yaygın. Yapılan araştırmalar göstermiş ki bu erkeklerin penis boyutları ile ilgili takıntısı eşlerinden çok hemcinslerinin yanında nasıl göründüğü ile ilgili. Spor salonlarının yoğunlaştığı dönemde bazı erkekler soyunma odalarında kendi vücut imajlarını hemcinsleri ile kıyaslar hale geldiler. Bu durum yeni bir fenomen doğurdu "soyunma odası sendromu" (locker room syndrome). Bu erkekler penis boyutlarından çok vücut imajının daha önemli olduğunu düşünüyorlar. Bu erkekleri havlu ya da şort altında dolgun gözüken bir genital imaj işlevinden daha çok ilgilendiriyor. Avustralya Victoria Üniversitesinden 700’ün üzerinde 18-76 yaş arası erkek üzerinde yapılan bir çalışma soyunma odası sendromunun bu erkekleri yatak odasından daha fazla endişelendirdiğini ortaya koydu. Bu erkekler yatak odasından çok, soyunma odasındaki vücut imajlarını önemsiyorlar. 

Bu sendrom sonucu erkekler neler yapıyor? Bu uygulamaların sakıncaları nelerdir?

Sağlıklı yaşam için spor yapanların sayısı artarken vücut imajı üzerinde yoğunlaşan bu erkeklerin birçoğu kas yapımını artırmak için anabolizan steroidler (protein tozu) kullanmakta, bu ilaçlar hızla arzulanan vücut imajının oluşmasına yardım ederken genel vücut sağlığını bozmakta; karaciğer, böbrek yetmezliğinin yanı sıra erkek kısırlığı ve cinsel fonksiyon bozukluğuna yol açmaktadır. Diğer bir uygulama da büyüme hormonu kullanılmasıdır. Büyüme hormonu gelişme çağında erkeklerde kullanılırsa kemik gelişiminin erken sonuçlanmasına yol açmakta yetişkinde ise kalp yetmezliği, hipertansiyon, diyabet, eklem harabiyeti ve daha birçok ciddi sağlık sorununa yol açmaktadır. 

Bu erkeklerin bir bölümü ise soyunma odasında havlu altında dolgun bir genital bölge gösterebilmek umuduyla penis genişletme büyütme operasyonlarına ilgi göstermektedir. Karın veya bacak bölgesinden alınan yağ (liposuction) penis cilt altına enjekte edilmekte böylelikle geniş görünümlü penisin soyunma odasında havlu altında tatminkâr bir görünüm sağladığını düşünmektedirler. Ancak bu enjekte edilen yağ kalıcı olmamakta vücut tarafından tekrar emilmektedir. Ayrıca bu yağın ereksiyona ya da erekte penis uzunluğuna katkısı bulunmamaktadır. Yine aynı seansta uygulanan penisi karın duvarına asan bağın kesilmesi penisi 1 cm kadar büyütebilmekte ancak bu durum penisin oynak hale gelmesini yol açabilmektedir. 

Psikolojik yardım almak gerekli midir?

Ülkemizde sıklığının gittikçe arttığı bu uygulamaların seçili hasta grupları dışında uygulanması oldukça sakıncalıdır. Çünkü bu hastaların büyük bir bölümünün ihtiyacı olan ilaç ya da cerrahi değil psikiyatrik destektir. Anabolizan steroidler ve büyüme hormonu sadece çok özel durumlarda kullanılan yan etkileri oldukça ciddi ilaçlardır. Spor salonlarından ya da internet siparişleri ile ilaçların kolayca edinilmesi sorunun kontrolünü zorlaştırmaktadır. Bu ilaçlar ilgili uzman doktor kontrolünde ancak tıbbi gereklilik varlığında kullanılmalıdır. Yetkisiz kişilerin önerileri ile kullanılmamalıdır. Cerrahi ise ancak çok seçili hasta grubunda psikiyatri desteği ile konu üzerinde uzman ürologlar tarafından uygulanmalıdır.

Mail Gönderimi Başarılı oldu

x

Uzmanlarımıza Sorun

Talebinizle ilgili yardımcı olabilmemiz için lütfen formu doldurun.